Energetska izkaznica stavbe

Energetska izkaznica

Kaj je energetska izkaznica in za koga je obvezna?

Energetska izkaznica je uradna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe s priporočili za povečanje energetske učinkovitosti. Bistven del energetske izkaznice ni zgolj podatek o rabi energije, temveč predlagani ukrepi za povečanje energijske učinkovitosti, ki so del energetske izkaznice.

Lastniki nepremičnin lahko vidijo energetsko učinkovitost svoje stavbe in se seznanijo z ukrepi kako izboljšati izkoristek dovedene energije in s tem posledično znižati stroške. Energetska izkaznica je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela (stanovanja) in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. Obvezna je za prodajalca in najemodajalca.

Obveznosti izdelave energetske izkaznice stavb

Energetska izkaznica

S sprejetjem Energetskega zakona EZ-1 (Ul. RI.17/2014) z dnem 22.3.2014 je stopil v veljavo prenos evropske direktive o energetski učinkovitosti stavb (Direktiva 2010/31/EU), ki med drugim uvaja pojem »energetske izkaznice« za stavbe in obveznosti z izdelavo in namestitvijo v stavbah javnega sektorja.

Energetsko izkaznico je dolžan pridobiti lastnik stavbe ali njenega posameznega dela pri njeni prodaji ali oddaji v najem kupcu oziroma najemniku in mu jo posredovati najpozneje pred sklenitvijo pogodbe. Namesto energetske izkaznice posameznega dela stavbe se lahko predloži energetska izkaznica za celotno stavbo.

  • Stanovanjske in poslovne stavbe
    Energetska izkaznica je obvezna v kolikor se stavba ali del stavbe prodaja ali na novo oddaja za obdobje, daljše od enega leta. Lastnik stavbe ali njenega posameznega dela mora Energetsko izkaznico zagotoviti in predložiti kupcu oz. najemniku najpozneje pred sklenitvijo pogodbe.
  •  Stavbe javnega sektorja
    Stavbe v lasti javnega sektorja morajo, kot vzor učinkovite rabe energije, imeti energetsko izkaznico že takoj, ne glede na prodajo ali nov najem.  Stavbe, večje od 500 m2 uporabne površine (oz. 250 m2 po 9.6.2015) morajo imeti energetsko izkaznico izobešeno na vidnem mestu, dostopnem javnosti.

Kdaj je potrebno izdelati energetsko izkaznico?

Lastnik stanovanjske ali poslovne stavbe ali njenega posameznega dela mora pri njeni prodaji ali oddaji v najem kupcu oziroma najemniku najpozneje pred sklenitvijo pogodbe, predložiti veljavno energetsko izkaznico stavbe ali njenega posameznega dela. Namesto energetske izkaznice posameznega dela stavbe se lahko predloži energetska izkaznica za celotno stavbo. Pri oddaji stavbe v najem za obdobje, krajše od enega leta, ter pri prodaji stavbe ali njenega dela namesto razlastitve ali prodaje stavbe oziroma njenega dela v postopku izvršbe ali v stečajnem postopku, energetske izkaznice ni treba predložiti.

Stavbe v lasti javnega sektorja morajo imeti energetsko izkaznico že danes.

Kako je z oglaševanjem nepremičnine?

Pri prodaji in oddaji stavbe ali njenega posameznega dela v najem mora lastnik zagotoviti, da se pri oglaševanju navedejo energijski kazalniki energetske učinkovitosti stavbe ali njenega posameznega dela iz energetske izkaznice.

Kakšne bodo sankcije v primeru nespoštovanja zakonskih določil?

Po novem Energetskem zakonu (EZ-1) je predpisana globa v višini 300 eurov za prekršek, s katerim se kaznuje lastnika stavbe ali posameznega dela stavbe, če pri njeni prodaji ali oddaji v najem kupcu oziroma najemniku najpozneje pred sklenitvijo pogodbe ne bo predložil originala ali kopije veljavne energetske izkaznice stavbe ali njenega posameznega dela. Navedeno določilo se začne izvajati z 23.2.2015.

  • Z globo v višini od 1.000 eurov do 10.000 eurov se kaznuje pravno osebo, ter odgovorno osebo pravne osebe z globo v višini od 100 do 500 eurov, če na vidno mesto ne namesti veljavne energetske izkaznice v stavbah nad 500 m² (250 m² po 9.6.2015), ki so v lasti ali uporabi javnega sektorja.
  • Z globo v višini 1.000 eurov bo za prekršek kaznovan upravljavec stavbe ali posameznega dela stavbe, če v stavbah s celotno uporabno tlorisno površino nad 500 m² (250 m² po 9.6.2015), ki so v lasti ali uporabi javnega sektorja, ne namesti veljavne energetske izkaznice na vidno mesto.
  • Z globo v višini 250 eurov bo po 1.1.2015 za prekršek lahko kaznovan lastnik stavbe ali posameznega dela stavbe, če ne zagotovi, da se pri oglaševanju navedejo energijski kazalniki energetske učinkovitosti stavbe ali posameznega dela stavbe.

Kdo lahko izdela energetsko izkaznico?

Izdelujejo jo lahko neodvisni strokovnjaki iz 68.d člena Energetskega zakona (z licenco) na zahtevo stranke. Energetsko izkaznico lahko izdajajo le pooblaščene pravne osebe – izdajatelji, ki jim pooblastilo za izdajo energetske izkaznice stavbe podeli pristojni minister po izvedenem javnem natečaju.

V kolikor bi želeli več informacij oziroma ponudbo za izdelavo energetske izkaznice za vašo stavbo ali stanovanje nas kontaktirajte.